Pravidlá Blackjacku

Každá hra má svoje pravidlá. Ani Blackjack, jedna z najpopulárnejších stolových hier v kasínach, nie je výnimkou. Dá sa povedať, že pravidlá blackjacku sú pomerne jednoduché. Pred začiatkom hry je potrebné si vybrať vhodný stôl. Pre nováčikov platí pár bodov, ktoré by mali mať na pamäti.

V prvom rade je to stávkový limit, ktorý platí pri danom stole. Minimálna a maximálna prípustná stávka musí byť pred začiatkom hry jasne definovaná. Dôležité je vybrať si hrací stôl, ktorý vyhovuje vašim možnostiam. Výhodou internetového hrania je, že nikdy nenarazíte na problém s nedostatkom miesta pri stole. Cieľom hráča je vytvoriť z kariet súčet vyšší, ako má krupiér.

Stropom je súčet kariet s hodnotou 21. Pred rozdaním kariet zvolíte čiastku, ktorú chcete do hry vsadiť. Následne vám budú na úvod pridelené dve karty. Na základe súčtu prvých dvoch kariet sa rozhodnete, akú stratégiu pri hre zvoliť. Máte možnosť ťahať ďalšiu kartu, alebo zostať v hre s akuálnym súčtom. Karty rovnakej hodnoty môžete rozdeliť a hrať s každou zvlášť, hru môžete aj zložením kariet opustiť, čím prídete o vklad, ale ušetríte možno ďalšie žetóny v danej hre.

Počas hry sa dá kalkulovať, čiastočne totiž vidíte karty krupiéra. Karty s číslami sa počítajú ako ich daná číselná hodnota, jack, kráľovná a kráľ (obrázkové karty) sa počítajú ako 10, esá majú hodnotu ako 1 alebo 11, podľa hráčovho výberu. Ak hodnota na vašej ruke presiahne 21 bodov, ide automaticky o “bust” a o vklad prichádzate.

Hráč môže stávky zdvojnásobiť, svoje úvodné dve karty rozdeliť alebo hru vzdať, krupiér takú možnosť nemá. Ak krupiér presiahne súčtom hodnotu 21, všetci hráči, ktorí zostali v hre, vyhrávajú. Ak krupiér nepresiahne súčet 21, ale ani ho počtom bodov nedosiahne, vyhrávajú hráči, ktorých aktuálny súčet bodov je vyšší ako ten, ktorý je u krupiéra. Ak sú súčty rovnakej hodnoty, “push” alebo “standoff”, stávky sa hráčom vrátia.

Blackjack (eso a akákoľvek karta hodnoty 10) poráža všetky súčty, dokonca aj 21. Hra “Čierny Jack” takmer vždy poskytuje bočnú stávku, takzvané poistenie, v prípade, keď bankár má ako úvodnú kartu na ruke eso. Ak sa do hrania idete pustiť prvýkrát, internetové kasína vám ponúkajú výbornú príležitosť a tou je hra zadarmo.

Tak najlepšie zistíte, ako hra funguje, navyše neprídete o žiadne peniaze a výborne sa zabavíte.